گردشگری حاصل میلیون‌ها مراوده فرهنگی

۱۳۹۴-۰۶-۱۲

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران (istta) به نقل از دنیای اقتصاد، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری در پیامی در راستای شعار «یک میلیارد گردشگر، یک میلیارد فرصت» روز جهانی گردشگری امسال را فرصتی عنوان کرد که باید در آن ظرفیت یک میلیارد گردشگر برای ایجاد تحول مثبت را قدر دانست. در پیام دکتر طالب ریفاعی آمده است: «هم‌اکنون سالانه بیش از یک میلیارد گردشگر به مقصدی خارج از کشور خود مسافرت می‌کنند.»

ایران

وجود این تعداد گردشگر، گردشگری را تبدیل به یکی از بخش‌های اقتصادی پیشرو کرده است. گردشگری به تنهایی ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشورها و ۶ درصد از مجموع صادرات جهانی را به خود اختصاص داده است.» وی ادامه داده است: «با این حال نباید فقط به جنبه قدرت اقتصادی این تعداد پرشمار گردشگر چشم دوخت. یک میلیارد گردشگر یعنی ظرفیت عمیق و روزافزون صنعت گردشگری که می‌تواند برخی از ضروری‌ترین هدف‌های حال حاضر جهان را ازجمله رشد اجتماعی-اقتصادی، توسعه فراگیر و حفاظت از محیط‌زیست به منصه ظهور برساند.» طالب ریفاعی خاطرنشان کرده است: «با توجه به اینکه امروزه از هر یازده شغل یکی از آنها در بخش گردشگری قرار دارد، می‌توان گفت گردشگری هم‌اکنون یکی از منابع ارزشمند تامین معیشت برای میلیون‌ها انسان است.

گردشگری حاصل میلیون‌ها مراوده فرهنگی در همه جای کره زمین است که بدون توقف هر روز به وقوع می‌پیوندد، بنابراین گردشگری دروازه‌ای است به سوی شناخت بهتر جهانی که در آن سوی مرزهای سرزمین ما قرار دارد. این شناخت سنگ بنای ساختمان صلح و دوستی در میان جوامع و ملت‌ها است.» براساس پیام دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، این صنعت امری است فراتر از صرف رسیدن به یک مقصد؛ هر بار که به مسافرت می‌رویم، جزئی از یک حرکت جهانی می‌شویم که می‌تواند تغییرات مثبتی را نصیب سیاره زمین و تمام بشریت کند. وی در پایان این پیام آورده است: «بیایید ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۵ (۵ مهر ۱۳۹۴) ارزش «یک میلیارد گردشگر» را قدر بدانیم؛ بیایید دست در دست هم گردشگری را تبدیل به بستری حقیقی برای خلق فرصت‌ها کنیم؛ فرصت‌هایی که به‌صورت فراگیر نصیب آدمیان شود. بیایید با کمک یکدیگر قدرت یک میلیارد گردشگر را تبدیل به قدرتی حقیقی و همیشگی کنیم.»

منبع : ایسنا (istta)

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

نام شما

ایمیل شما

وب سایت شما