ورود هواپیما تمام برقی به آسمان اروپا از سال آینده

۱۳۹۴-۰۸-۰۲

مرکز هوافضای HY4 آلمان از هواپیمای جدیدی رونمایی کرده که قرار است از سال ۲۰۱۶ پروازهای کوتاه و بدون انتشارات گلخانه‌ای در آسمان شلوغ و دوستدار محیط زیست اروپا را ارائه دهد.

ورود هواپیما تمام برقی به آسمان اروپا از سال آینده | چارتر | سیستمی | رسپینا24

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این هواپیمای تمام برقی که قرار است نخستین پروازهای خود را از تابستان ۲۰۱۶ از فرودگاه اشتوتگارت آغاز کند، با یک سلول سوختی دارای غشای تبادل پروتون نیرودهی می‌شود.

سلول‌های سوختی با غشای تبادل پروتون یک ایده قدیمی هستند و در ماموریت‌های کاوشی اولیه فضا بکار می‌رفتند اما بعدها به دلیل تولید ضعیف نیرو کنار گذاشته شدند. سلول‌ سوختی با اکسیژن و هیدروژن کار می‌کند و محصول جانبی آن آب است.

سلول‌های سوختی بتازگی هواپیماهای تجربی را نیرودهی می‌کنند، اما روش ساخت آن‌ها از لحاظ اقتصادی هنوز پنج سال تا واقعیت فاصله دارد.

طراحی و رویکردی که برای HY4 در نظر گرفته شده، خیلی متفاوت بنظر نمی‌رسد. این هواپیما با همکاری دانشگاه اولم، شرکت هواپیماسازی Pipistrel و شرکت تولیدکننده سلول سوخت Hydrogenics طراحی شده است.

هدف کنونی، ساخت یک هواپیمای چهار سرنشینه با سلول سوختی است که ۸۰ کیلووات نیرو تولید می‌کند. حداکثر سرعت مورد انتظار ۲۰۱ کیلومتر در ساعت بوده و سرعت استاندارد کروز آن ۱۴۵ کیلومتر در ساعت است. وزن کلی هواپیما ۱۴۹۷ کیلوگرم و محدوده پرواز آن بین ۷۲۴ تا ۱۴۴۸ کیلومتر است.

این ویژگی‌ها برای یک هواپیما بسیار عالی به نظر می‌رسند اما جالب‌ترین موضوع در مورد آن، بدنه هواپیماست که شامل یک بال بلند با دو بدنه دو سرنشینه جدا و یک موتور در مرکز است.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

نام شما

ایمیل شما

وب سایت شما