نسل جدید هواپیماهای بوئینگ با سبکترین فلز جهان

۱۳۹۴-۰۷-۲۲

شرکت هواپیمایی بوئینگ اخیرا ویدیویی را از سبکترین فلز جهان منتشر کرده که ۹۹.۹۹ درصد آن از هواست.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، «ریزتورینه» (Microlattice) یک ساختار پلیمری سلول باز سه‌بعدی است که از لوله‌های فلزی کوچک توخالی ساخته شده و نشانگر یک الگوی مورب ضربدری با فضاهای باز بسیار کوچک است.

 نسل جدید هواپیماهای بوئینگ با سبکترین فلز جهان | بلیط هواپیما | چارتر | سیستمی | رسپینا24

فیلم جدید بوئینگ، نمونه جالبی از عملکرد احتمالی این ماده را به نمایش می‌گذارد که برای مثال می‌توان از آن به عنوان اجزای ساختاری جدید در صنعت هوافضا استفاده کرد. ریزتورینه می‌تواند تا میزان زیادی در وزن صرفه‌جویی کرده و هواپیماهایی با بهره‌وری سوخت بالا را ارائه کند.

نمونه دیگری از عملکرد بالقوه این ماده که توسط سوفیا یانگ از آزمایشگاههای HRL ارائه شده، شامل چالش افتادن تخم‌مرغ بود: اگر تخم‌مرغ را در ریزتورینه بپیچید و آن را از طبقه بیست و پنجم به پائین پرتاب کنید، می‌توانید مطمئن باشید که سالم به زمین می‌رسد زیرا این ماده، نیرویی را که تخم‌مرغ احساس می‌کند، جذب کرده و آن را دست‌نخورده باقی می‌گذارد.

ریزتورینه ابتدا در سال ۲۰۱۱ توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا در ایروین، آزمایشگاههای HRL و موسسه فناوری کالیفرنیا ابداع شد و دانشمندان آن را ۱۰۰ برابر سبکتر از یونولیت اعلام کرده‌اند.

دکتر توبیاس شادلر، مولف ارشد این تحقیق اظهار کرد: حقه ساخت این ماده، ایجاد شبکه‌ای توری از لوله‌های توخالی بهم متصل با دیواره‌ای با نازکی ۱۰۰۰ برابر نازکتر از موی انسان است.

سایر مواد فوق سبکی که ممکن است به ذهن بیایند، آئروژل‌ها و فوم‌های فلزی هستند که دارای ساختار سلولی تصادفی بوده، از این رو از نیرو و جذب انرژی کمتری برخوردارند.

منبع : ایسنا

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

نام شما

ایمیل شما

وب سایت شما