جاذبه‌های ساحل دریای خزر

۱۳۹۴-۰۵-۲۸

وقتی تصمیم می‌گیریم سفر کوتاهی را آغاز کنیم، معمولا اولین مقصدی که به ذهن‌مان می‌رسد جاده چالوس، شمال، دریای خزر، و ساحل است. در همان حوالی و در حاشیه‌ی دریای خزر، استان‌های ساحلی گیلان و مازندران مکان‌های دیدنی فوق العاده‌ای دارند که کمتر به عنوان اولین گزینه‌ی سفرمان انتخاب می‌شوند. در ادامه‌ی مطلب، تعدادی از جاذبه‌های استان‌های ساحلی خزر را یادآوری می‌کنیم تا این بار که تصمیم گرفتید تعطیلات‌تان را در شمال کشور بگذرانید، انتخاب‌های دیگری را نیز در نظر بگیرید. rice-cultivationساحل خزر، شامل دو استان ساحلی گیلان (مرکز استان: رشت) و مازندران (مرکز استان: ساری)، به‌خاطر وجود جنگل‌های انبوه و کشت وسیع برنج تضاد چشمگیری در مقایسه با فلات خشک داخلی ایران به‌وجود آورده است. در ایام تعطیلات، ساحل خزر در بین ایرانیان مقصد پرطرفداری برای سفر به شمار می‌آید. اما از منظر بین‌المللی مکان‌های دیدنی کمتری نسبت به سایر نواحی کشور دارد.chalous-road59

جاده چالوس – عکاس: وحید نبی‌لو

چندین جاده‌ی اصلی، تهران را به ساحل خزر متصل می‌کنند که همه‌ی آن‌ها از بین مناظر بسیار زیبا، از میان کو‌ه‌ها و یا از نزدیکی رودخانه‌ها می‌گذرند.

Rasht

رشت بزرگترین محل سکونت اهالی خزر است و در بخش جنوبی دریای خزر قرار دارد که شامل چندین مکان دیدنی، موزه‌ی جالب توجه و بازاری روباز است.

Masouleh

شهر تاریخی ماسوله

به فاصله‌ی یک ساعت رانندگی از رشت، شهر تاریخی ماسوله قرار دارد که در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. خانه‌های این شهر در سراشیبی صخره بنا شده‌اند و بام خانه‌ها مشخصا قابل تشخیص از خیابان‌ها نیست.

caviar-of-iran

خاویار ایرانی – عکاس: ابوطالب نادری

دو مورد از سودآورترین صنایع ایران یعنی تولید خاویار و ابریشم در بندر خزر، بندر انزلی، اجرا می‌شوند.

anzali-lagoon

تالاب انزلی، بخاطر وجود تنوع فراوان در گیاهان و جانوران و زندگی آبزیان، زیبایی منحصر به فردی به این منطقه بخشیده است که فرصت مناسبی برای سفر کوتاهی با قایق برای گردشگران فراهم کرده است.

gonbad-e-qabus

برج تمام آجری گنبد کاووس – منبع عکس

شهر ترکمن‌نشین گنبدکاووس در مسیر گرگان به مشهد شهرت فراوانش را وام‌دار برج تمام آجری مقبره قابوس بن وشمگیر، از امیران سلسله‌ی زیاری، است. این برج تمام آجری، از پای‌بست بنا تا گنبد مخروطی شکل آن حدود ۵۱ متر ارتفاع دارد.

منبع: corinthiantravel

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

نام شما

ایمیل شما

وب سایت شما