توانایی دانشگاه فردوسی مشهد برای تاسیس دانشکده گردشگری

۱۳۹۴-۰۶-۱۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران (istta) ایسنا، حسین زارع‌صفت در نشست مشترک پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی مشهد و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی که در پژوهشکده گردشگری اقبال برگزار شد، اظهار کرد: من خود را عضو غیر ملموس جهاددانشگاهی می‌دانم و باید فهم، ارزش، دین و انقلاب را در این نهاد جست‌وجو کرد.

فردوسی

وی خاطرنشان کرد: معتقدم سازمان میراث فرهنگی زمانی موفق است که به گردشگری توجه کند و پیشرفت در صنایع دستی نیز در گروی توجه به حوزه گردشگری است. باید به صنعت گردشگری و اقتصاد گردشگری به عنوان دو مقوله جدا از هم نگاه کنیم.

زارع‌صفت یادآور شد: باید موضوع زیارت و گردشگری را به درستی از هم تفکیک و به درستی تلفیق کرد، زیرا این موضوع ‌به یک چالش برای آینده گردشگری تبدیل می‌شود.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی عنوان کرد: شهر مشهد به واسطه وجود حضرت رضا(ع) پیشرفت کرده، اما تفکیک موضوع زیارت و گردشگری نیز به صورت یک چالش درآمده است.

وی افزود: حدود چند سال پیش که عدم توسعه مشهد در برخی ‌موارد را بررسی می‌کردیم، عده‌ای عنوان کردند که زیارتی بودن مشهد باعث عدم پیشرفت‌ها بوده است، در حالی که همین محدودیت هم باعث بسیاری از ظرفیت‌ها و پیشرفت‌ها در مشهد شده است.

زارع‌صفت درباره ریشه مشکلات در بخش گردشگری و مبنا قرار نگرفتن پژوهش‌ها در پروژه‌ها، گفت: بخش خصوصی بخشی محاسبه‌گری است، اگر بداند در جایی منفعت وجود دارد حتما وارد کار می‌شوند، در غیر این صورت ورود نمی‌یابد. اگر خدماتی که پژوهشکده گردشگری ارائه می‌کند، بازار پسند نباشد، موثر نخواهد بود.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به این‌که یک سوم گردشگران خارجی به مشهد می‌آیند، تصریح کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی در مشهد و شهرستان‌های اطراف وجود دارد. شهرستان بینالود قطب خدمات رستورانی شده است و با وجود این ظرفیت‌ها باید در دانشگاه فردوسی مشهد دانشکده گردشگری داشته باشیم که جهاددانشگاهی می‌تواند پایه‌گذار این امر شود.

وی گفت: جهاددانشگاهی می‌تواند به واسطه سازمان میراث فرهنگی با دنیا روابط بین‌المللی برقرار کند. در حوزه تاریخی و باستان‌شناسی ظرفیت بسیار عظیمی در اختیار ما قرار دارد. همچنین سازمان جهاددانشگاهی می‌تواند در تولید محتوا، طراحی المان و برند به سازمان میراث فرهنگی کمک کنند.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به منطقه توریستی رباط شریف اشاره کرد و تصریح کرد: این منطقه بزرگترین سایت موزه آجری جهان است، کاخ رباط در دوره‌های مختلف تشکیل شده است و اکثر بازدید کننده‌ها از این سایت موزه، گردشگران خارجی هستند.

وی اظهار کرد: همچنین سازمان جهاددانشگاهی می‌تواند در حوزه نظام آماری می‌تواند متولی بخشی از کار شود. به طور مثال در حوزه اقامت‌ یا حمل و نقل شهری به ارائه خدمات آماری بپردازد.

زارع‌صفت با اشاره به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۷ گفت: این سال فرصتی برای شناساندن مشهد است. باید در این سال در حوزه جریان نرم زندگی نیز شاهد اتفاقاتی باشیم. سال ۲۰۱۷ باید فرصتی برای بالا بردن قدرت شنیدن نظرات مختلف باشد.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: باید از داشته‌های خود در استان و ظرفیت‌های تاریخی که در اختیار داریم استفاده کنیم و به جای این‌که از نبودها و کمبودها سخن بگوییم داشته‌هایمان را نشان دهیم.

منبع : ایسنا (istta)

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

نام شما

ایمیل شما

وب سایت شما