توافق هسته ای؛ تحقق توسعه گردشگری یا رویا؟

۱۳۹۴-۰۸-۰۹

این روزها از صف نانوانی گرفته تا دانشگاه ها، همه از توافق هسته ای و عملیاتی شدن برجام صحبت می کنند. توافقی که تاثیرات شگرفی در زندگی عموم جامعه خواهد داشت. از قیمت نان گرفته تا رونق صنعت. البته صنعت گردشگری هم از این توافقات بی بهره نخواهند ماند و به جرات می توان گفت بیشترین سهم از آن گردشگری خواهد بود.

توافق هسته ای؛ تحقق توسعه گردشگری یا رویا؟ | چارتر | سیستمی | رسپینا24

اما آیا ما آماده مهمان نوازی از گردشگران هستیم؟ آیا زیرساخت ها محیا شده است؟ آیا فرهنگ پذیرش گردشگر خارجی در جوامع محلی نهادینه شده است؟
با بررسی صحبتهای فعالان بخش خصوصی و دولتی می توان به پاسخ این سوالات دست یافت. از تاکیدات رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که می گوید برای جذب گردشگران خارجی در بسیاری از شهرهای کشور با کمبود هتل های ۵ستاره روبرو هستیم. تا صحبتهای بخش خصوصی و اشاراتی که به پایین بودن سطح خدمات در هتلها دارند. فعالان گردشگری درباره نحوه و کیفیت خدماتی که در همین معدود هتل های ۵ ستاره کشور به گردشگران خارجی ارائه می شود نیز انتقاد دارند و آن را در حد هتل های ۴ و حتی ۳ ستاره کشورهای همسایه ای همچون ترکیه، دبی، مالزی و سنگاپور نیز نمی دانند.
یکی از فعالان این حوزه با تاکید بر این که کیفیت خدمات هتل های ۵ ستاره در ایران حتی قابل مقایسه با هتل های ۵ ستاره در کشورهای همسایه هم نیست، می گوید: از زمانی که یک گردشگر خارجی پا به هتل ۵ ستاره ای در کشور ترکیه می گذارد همه نوع خدمات از اقامت گرفته تا غذا و امکانات رفاهی و تفریحی در سطح عالی ارائه می شود چنانکه بیشتر گردشگران ترجیح می دهند ساعات زیادی از روز را در هتل صرف کنند.
وی به مقایسه یکی از هتل های ۵ ستاره تهران با هتل ۵ ستاره ای در ترکیه پرداخته و می گوید: هتلی که حدود ۴۵ سال از ساخت آن می گذرد چطور می تواند خدماتی در حد هتل ۵ ستاره ترکیه ارائه دهد که هنوز یک سال از ساخت آن نگذشته و هر شش ماه یک بار نیز در حال به روز کردن سرویس دهی خود به گردشگران خارجی است.
از طرفی رییس اتحادیه تورگردانان کشور به موضوع مهمی اشاره می کند و می گوید: ما در حالی طی یک سال اخیر با یک فرصت گردشگری مطلوب مواجه شده ایم که اگر از همین حالا برای توسعه زیرساخت های حضور گردشگران خارجی نظیر کمبود هتل و مراکز اقامتی در شأن این گردشگران، فکری نشود ممکن است همین موضوع آنها را در سفر به ایران دلسرد کرده یا حداقل تعداد تورهای ورودی را کاهش دهد.
هتلسازان خارجی پشت درهای تحریم
ایران در آستانه یک توافق بزرگ قرار دارد که به موجب آن تحریم های مختلف لغو می شوند. پس از تحریم ها چه اتفاقی برای گردشگری ایران می افتد؟
از یک سو مسئولانی همچون معاون گردشگری بر لزوم توجه به دو عامل مهم همچون تبلیغات، بازاریابی و معرفی توانایی های ایران و توسعه زیرساختها و کیفیت خدمات در جذب گردشگر تاکید می کند و از سوی دیگر به لغو تحریم ها به عنوان نقطه عطفی برای حضور هتلداران و سرمایه گذاران خارجی تاکید دارد.
به گفته “مرتضی رحمانی موحد” هم اکنون سرمایه گذارانی داریم که درصدد ساخت هتل و سرمایه گذاری در این بخش هستند که به دلیل مشکلات بانکی تامل می کنند و منتظر رفع تحریم ها در حوزه بانکی هستند. سفارت خانه ها هم سرمایه گذارانی را معرفی کردند و همه در انتظار نتایج مذاکرات و لغو تحریم ها هستند چون توسعه زیرساختهای صنعت گردشگری فرابخشی است و همه عناصر زنجیره ای به هم متصل هستند.
نباید فراموش کرد که حتا اگر حضور برندهای جهانی در حوزه هتلداری ایران محقق شود باز حداقل دو سال زمان برای ساخت و حضور قطعی آنها نیاز است البته این مهم نیز در صورتی است که سنگهای همیشگی از جلوی پای سرمایه گذاران برداشته شود.
همچنین صدور روادید و کارتهای اعتباری از مسائل مهمی است که در این حوزه باید مورد توجه قرار گیرد. قطعا با توجه به آنکه بیش از دو سال از طرح لغو روادید توسط مسئولان گردشگری می گذرد و همچنان در مراحل اداری اجرایی شدن به سر می برد، با توافقات هسته این تمام این مسائل با یک چشم برهم زدن حل و فصل نخواهد شد و همچنان کاغذ بازی های اداری ادامه خواهد داشت.
پساتحریم!
در دوران پساتحریم که دروازه‌ها بازتر می‌شود هم به روی ما و هم از طرف ما به روی خارجی‌ها. از آنجا که ما از جمله کشور های اول دارنده آثار تاریخی و میراث فرهنگی و مواهب طبیعی ناب هستیم ،به قاعده باید خود را برای پذیرایی نگاه‌های کنجکاو و پرسشگری‌های موشکافانه گردشگران آماده کنیم اما پیش از آن باید چارچوب سازی‌های هدفمند انجام شود.
این امر تا جایی پیش رفته‌است که پژوهشکده گردشگری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از اساتید و پژوهشگران در خواست کرده‌است تا طرح‌های پژوهشی خو د را در زمینه گردشگری ارایه دهند. محور طرحهای پژوهشی شامل، بررسی جایگاه گردشگری در شرایط پسا تحریم، مطالعه گردشگری شهری تهران با رویکرد حلقه و مسیرهای تورگردانی، بررسی چالشهای فرآیند سیاستگذاری درحوزه هماهنگی بخشهای میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری، مطالعه و مستند سازی وضعیت جاذبه‌ای گردشگری شهرتهران بارویکرد ماتریس سوات swot و بررسی و مطالعه وضعیت سایت های مجازی و اینترنتی گردشگری (گردشگری الکترونیکی)و رزرواسیون بارویکرد(swot)   و طراحی مدل جامع رزرواسیون می‌شود و همچنان جای توجه به بخش حمل و نقل در گردشگری خالی است.
سونامی گردشگران بدون تجهیزات حمل و نقلی در راه است!
«مسعود سطانی‌فر» رییس سازمان میراث و گردشگری در مصاحبه‌های اخیرا خود به شرایط پساتحریم و بازشدن موانع سر راه گردشگران و سونامی که در راه است اشاره کرد. اما بازهم حرفی از مهم‌ترین زنجیره وابسته به این حوزه که همان حمل ونقل و وجود وسایل نقلیه خاص گردشگری است نشد.
سالهاست فعالان گردشگری از نبود اتوبوس‌های توریستی به عنوان یکی از مشکلات زیرساختی گردشگری یاد می‌کنند اما فکر اساسی در این مورد نشده‌است. در این میان جامعه تورگردانان ایران تقاضای واردات دو هزار دستگاه خودرو اعم از اتوبوس، مینی بوس و وَن توریستی را به دولت ارائه کرده است.
حتی مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی از برگزاری مناقصه‌ای برای ورود اتوبوس‌های گردشگری به سیستم حمل و نقل گردشگران در تهران خبر داده بود که آن نیز همچنان مسکوت مانده‌است.
باید توجه داشت که سونامی گردشگران بدون وجود وسایل نقلیه و اتوبوس‌های VIP پیامدهای منفی سونامی را با خود به همراه خواهد داشت. این درحالی است که درحال حاضر اتوبوس‌های VIP فعال در عرصه گردشگری تنها به تعدادی اتوبوس از دهه های ۵۰ و ۶۰ شمسی و تعدادی اتوبوس با امکانات محدودی از جمله صندلی‌های تخت خواب شو خلاصه می‌شود. درچنین شرایطی نمی‌توان به سونامی فکر کرد که پیامدهای مثبتی داشته باشد.
ایران در منطقه ای ناامن، اما امن
همچنین نباید فراموش کرد که ایران در منطقه خاورمیانه قرار دارد. منطقه ای که تنها اخباری که از آن مخابره می شود خبرهای جنگ و کشتار است. تمام این عوامل با وجود امنیت ایران تصویری نا امن از آن در ذهن جهانیان می سازد. تصویری که تنها با پادرمیانی دولت و معرفی واقعیت های موجود قابل تغییر است. این تغییر تصویر ذهنی با تبلیغات و حضور رسانه های خارجی محقق می شود. هرچند چنین برنامه هایی در سیاست های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جای گرفته اما بسترهای تحقق آن هنوز فراهم نشده است.
حتی توافق هسته ای با وجود آنکه ممکن است سبب کاهش اخبار منفی از هسته ای بودن ایران شود اما همچنان جنگ در خاورمیانه ادامه دارد و همچنان مردم دنیا به ایران به عنوان یک کشور عربی که مردمانش با شتر سفر می کنند نگاه می کنند. این تغییر نگاه مستلزم سیاستگزاری های کلان است که باید هرچه سریعتر اعمال شود. بنابراین تا تحقق این عوامل نمی توان به حضور گسترده گردشگران دل بست و یقین را بر رسیدن به آمار ۲۰ میلیون گردشگر گذاشت.

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

نام شما

ایمیل شما

وب سایت شما