آیا با مفهوم بلیط چارتر آشنایی دارید؟

۱۳۹۴-۰۶-۳۰

بلیط چارتر به معنی اجاره کامل هواپیما یا اجاره بخشی از هواپیما و یا اجاره تعدادی از صندلی های هواپیماست. اما بعضی از آژانس های هواپیمایی، هتل ها یا تعدادی از اتاق های هتل ها را نیز به عنوان چارتر اجاره می کنند.

مفاهیم چارتر | بلیط هواپیما | چارتر | سیستمی | رسپینا24

به صاحبان هتل ها و یا شرکت های هواپیمایی که اتاق های هتل ها و یا بخشی از صندلی های هواپیما و یا کل هواپیما را به اشخاص واجد شرایط اجاره می دهند، شرکت های چارتردهنده می گویند.

موسسات گردشگری و یا آژانس های هواپیمایی که برای تهیه پکیج های با قیمت و کیفیت مناسب، صندلی های هواپیما و یا اتاق های هتل را اجاره می کنند، شرکت های چارترکننده می گویند.

وقتی آژانس های هواپیمایی، پروازهای یک هواپیما و یا صندلی های هواپیما را برای یک دوره مشخص اجاره می کنند، به این پروازها، پروازهای برنامه ای می گویند.

به چه پرواز هواپیمایی، پرواز چارتر گفته می شود؟

فرض کنید هواپیمایی ماهان یا کیش ایر و یا … به صورت یکسال قراردادی بنویسد که خدمه یک هتل در کیش را با یک قیمت مشخص جابجا کند و یا فرض کنید که یک شرکت توریستی-گردشگری یک هواپیما را برای مدت معینی برای تورهای داخلی و تورهای خارجی اجاره می کند، به این اجاره هواپیما که برای مدت معینی انجام می شود، پرواز چارتری گفته می شود.

یکی از مشکلات این نوع پروازها، مشکلات ناشی از فروش یا عدم فروش کامل بلیط هاست، چون که در هر شرایطی شرکت یا آژانس مسافرتی که هواپیما را اجاره کرده است باید هزینه کل بلیط ها را متقبل شود. یکی دیگر از سختی های این گونه پروازها، مسئولیت شرکت ها و یا آژانس های مسافرتی-گردشگری برای حمل و نقل داخلی و خارجی اشخاص و لوازم و کالاهای شخصی آنان است. و همچنین مشکلاتی مانند تأخیر هواپیما، گم شدن وسایل مسافر، گم شدن مسافر و همچنین لغو پروازها نیز از مشکلات دیگر اینگونه پروازهاست که گریبانگیر شرکت ها و آژانس های مسافرتی خواهد بود. لازم بذکراست اگر بسته به شرایط اقتصادی بازار و یا در فصول مختلف، صندلی های هواپیما پر و یا خالی بماند، سود و زیان آن متوجه شرکت و یا آژانس هواپیمایی که پروازها را برنامه ریزی کرده اند، است.

دیدگاه هایی که برای این مطلب ارسال شده

  1. نویسنده دیدگاه: Farhad
    ۴ دی, ۱۳۹۴

    جالب بود مرسی

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید

نام شما

ایمیل شما

وب سایت شما